Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč právě lilie?

26. 11. 2007

Pocit sounáležitosti všech skautů chtěl B. P. zdůrazňovat a ozřejmovat mnoha způsoby: například nějakým symbolem, znakem, který by se měl nosit na košili skautského kroje, na přezce opasku nebo jako odznak. Nemusel se dlouho rozmýšlet. Střelka kompasu, která mu tak často ukázala správnou cestu k cíli, byla odedávna zobrazována ne tvaru lilie. Proto se lilie, která navíc byla pokládána za symbol čistoty, stala skautským znakem.

(úryvek z knihy ,,Vlk, jenž nikdy nespí")

lilie


Naše národní organizace Junák- svaz skautů a skautek České republiky má ve znaku zlatou lilii, uprostřed které je bílý štít s černou hlavou psa. Nakreslil ji Mikoláš Aleš jako zank Psohlavců, chodských strážců hranic. Tato lilie je podložena modrým trojlístkem, symbolem skautek. Prostřední z listů značí střelku kompasu, znamená, že skaut jde vžy přímo, neobchází těžkosti ani problémy. Tři listy lilie znamenají tři body skautského slibu i tři věkové kategorie: vlče - skaut - rover.
znak mezinárodní oraganizace skautek

waggs2


znak mezinárodní organizace skautů

znak skauti

Trojlístek je prastarý symbol štěstí a lásky k bližnímu. Zlatožlutý trojlístek na modrém podkladu je vykládán jako slunce, které svítí na všechny děti světa a které představuje i den, ve kterém bude vykonáno mnoho dobrého. trojlístek vyrůstá z plamenů ohně, který symbolizuje lásku k lidem a víru. I uprostřed trojlístku je střelka kompasu- ukazatel správného směru.

Stejně jako un lilie lze lístky jetelíčku vykládat jako tři věty slibu či věkové kategorie skautek, dvě hvězdičky svými deseti cípy představují skautské desatero.